Informacje ogólne - pompy ciepła

Wobec ciągłego wzrostu cen ropy i gazu, coraz więcej ludzi poszukuje niezawodnego, niedrogiego, odnawialnego źródła energii. Pompa ciepła stanowi na dzień dzisiejszy najbardziej energooszczędne i bezpieczne dla środowiska nowoczesne rozwiązanie techniki grzewczej. Urządzenie to wykorzystuje energię zmagazynowaną w ziemi, w wodach gruntowych i powierzchniowych oraz w powietrzu. Te źródła energii stanowią ekologicznie źródło ciepła.


Oferujemy urządzenia, które odzyskują zmagazynowaną energię cieplną z naszego otoczenia i dostarczają ją do Państwa mieszkań w celu ogrzania powierzchni użytkowych, jak również ciepłej wody użytkowej (CWU).
Urządzenia te zajmują niewiele miejsca, są bezobsługowe i nie wykorzystują tradycyjnych paliw. Stanowią one rozwiązanie najbardziej efektywne energetycznie, pozwalające zaoszczędzić czas i pieniądze. Z każdej jednostki energii elektrycznej można uzyskać co najmniej trzy jednostki energii cieplnej służącej do ogrzewania. Korzystanie z tego nowoczesnego rozwiązania zapewnia komfort ogrzewania w zimie i klimatyzacji w lecie oraz od pierwszego dnia jej eksploatacji przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2 i zwiększenia wykorzystania energii odnawialnej.


Zasada pracy:
pompy ciepła zasada działania
Czynnik*) obiegu dolnego źródła, płynąc w wężownicy, odbiera energię cieplną z gruntu, powietrza lub wody.

1. W parowniku pompy podgrzany czynnik obiegu dolnego źródła oddaje ciepło zimnemu czynnikowi chłodniczemu**) obiegu wewnętrznego pompy ciepła. Czynnik chłodniczy podgrzewa się i odparowuje, stając się gazem.

2. Gaz zostaję sprężony przez sprężarkę. Wytworzone w tym procesie ciepło jest przekazywane w skraplaczu do systemu instalacji centralnego ogrzewania budynku.

3. Skroplony gaz po przejściu przez zawór rozprężny obniża swoje ciśnienie oraz temperaturę i przepływa do parownika, gdzie ponownie odbiera ciepło od czynnika obiegu dolnego źródła i proces zaczyna się ponownie.

4. Skroplony gaz po przejściu przez zawór rozprężny obniża swoje ciśnienie oraz temperaturę i przepływa do parownika, gdzie ponownie odbiera ciepło od czynnika obiegu dolnego źródła i proces zaczyna się ponownie.


*) Czynnik obiegu dolnego źródła jest cieczą niezamarzającą, np. mieszaniną wody i alkoholu lub glikolu.

**) Ze względu na ochronę środowiska stosowane są obecnie freony hydrofluorowęglowodorowe (HFC) zamiast niebezpiecznych dla warstwy ozonowej freonów wodorochlorofluorowęglowodorowych (HCFC); czynnik chłodniczy znajduje się w obiegu zamkniętym w pompie ciepła i nie ma kontaktu z otoczeniem .